BFC237862164
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 630VDC RADIAL
DataSheet
BFC237862164 PDF
Type Description
Series:MKP/MKP378
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.16 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)