ECQ-E12182JF
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECQ-E12182JF PDF
Type Description
Series:ECQ-E(F)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:1250V (1.25kV)
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)