170333J630FC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
170333J630FC PDF
Type Description
Series:170
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)