ECQ-U2A563MLA
Description
CAP FILM 0.056UF 20% 275VAC RAD
DataSheet
ECQ-U2A563MLA PDF
Type Description
Series:ECQ-UL
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:275V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.177" W (17.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)