B32561J8473K000
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC 2DIP
DataSheet
B32561J8473K000 PDF
Type Description
Series:SilverCap™ B32561
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:350V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:2-DIP
Size / Dimension:0.433" L x 0.209" W (11.00mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)