ECW-H16123JL
Description
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD
DataSheet
ECW-H16123JL PDF
Type Description
Series:ECW-H(L)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.012 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.906" L x 0.295" W (23.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.787" (20.00mm)