755MHBS70K2J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 7.5UF 10% 1.1KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
755MHBS70K2J PDF
Type Description
Series:MHBS
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:7.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1100V (1.1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):6.1 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max):1.732" (44.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)