170274J250GE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
170274J250GE PDF
Type Description
Series:170
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.27 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.354" Dia x 1.102" L (9.00mm x 28.00mm)