CMR05F101JODM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 100PF 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CMR05F101JODM PDF
Type Description
Series:CMR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.224" (5.70mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)