CDV16FF202JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 2000PF 5% 1KV RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CDV16FF202JO3F PDF
Type Description
Series:CDV16
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:1 kV
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
Features:RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)