CD19FD122FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 1200PF 1% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD19FD122FO3 PDF
Type Description
Series:CD19
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.661" L x 0.220" W (16.80mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)