CDV19EF680JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 68PF 5% 1KV RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CDV19EF680JO3 PDF
Type Description
Series:CDV19
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:1 kV
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)