CMR04F161JODM
Description
CAP MICA 160PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR04F161JODM PDF
Part Status:Active
Capacitance:160 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.150" (3.80mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.382" L x 0.209" W (9.70mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)