CD17FD511JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 510PF 5% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD17FD511JO3F PDF
Type Description
Series:CD17
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:510 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
Features:RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)