MC12EF220G-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP MICA 22PF 2% 1KV 1210
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
MC12EF220G-F PDF
Type Description
Series:MC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:1 kV
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Lead Spacing:-
Features:RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)