T491A107M004AH
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
986173
Description
CAP TANT 100UF 20% 4V 1206
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
T491A107M004AH PDF
Type Description
Series:T491
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):4Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)