TAJC156M016RNJ
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
990729
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 2312
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
TAJC156M016RNJ PDF
Type Description
Series:TAJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):1.8Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2312 (6032 Metric)
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)