293D335X5016A2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP TANT 3.3UF 5% 16V 1206
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
293D335X5016A2TE3 PDF
Type Description
Series:TANTAMOUNT®, 293D
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:16 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):5Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)