F970G335MAA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 4V 1206
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
F970G335MAA PDF
Type Description
Series:F97
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):4.5Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)