T491C106K016ZT7111
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 2312
DataSheet
T491C106K016ZT7111 PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):1.8Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2312 (6032 Metric)
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)