T491B475M016ZTPL11
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1411
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
T491B475M016ZTPL11 PDF
Type Description
Series:T491
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):3.5Ohm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)