T551B107K040AH4251
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL
DataSheet
T551B107K040AH4251 PDF
Type Description
Series:T551
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:40 V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Can
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)