TCJA106M016R0200E
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 10UF 16V 1206
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
TCJA106M016R0200E PDF
Type Description
Series:TCJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):200mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)