T550B107M025AT4250
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 100UF 25V AXIAL
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
T550B107M025AT4250 PDF
Type Description
Series:T550
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):190mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)