T541X108K2R5AH8705
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
T541X108K2R5AH8705 PDF
Type Description
Series:KO-CAP® T541
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2.5 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):12mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)