
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | M55 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 500 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 40mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | M55 Module |
| Size / Dimension: | 1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.445" (11.30mm) |
| Lead Spacing: | 0.453" (11.50mm) |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3 |
Current price of M550B507K050TH is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411
CAP TANT POLY 470UF 16V 2924
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
CAP TANT POLY 500UF 50V CHAS MNT
HOUSING LOWER DIN RAIL
DC DC CONVERTER 15V 100W
CAP ALUM 1800UF 350V SCREW