T550B256K100AT42510100
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
T550B256K100AT42510100 PDF
Type Description
Series:T550
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:25 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100 V
Type:Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):190mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)