T541X477M010AH8510
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 470UF 10V 2917
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
T541X477M010AH8510 PDF
Type Description
Series:KO-CAP® T541
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):20mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)