TCJT686M004R0080
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 68UF 4V 1411
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
TCJT686M004R0080 PDF
Type Description
Series:TCJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)