2R5TPF470M6L
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Catalog
Tantalum - Polymer Capacitors
DataSheet
2R5TPF470M6L PDF
Type Description
Series:POSCAP™ TPF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.5 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):6mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)