160BXF100MG412.5X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915167
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
160BXF100MG412.5X20 PDF
Type Description
Series:BXF
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:607.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.35 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)