35JZV68M6.3X8
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915183
Description
SMD CAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35JZV68M6.3X8 PDF
Type Description
Series:JZV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)