160MXG1200MEFCSN35X25
VIGOR # :
915544
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
DataSheet
160MXG1200MEFCSN35X25 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.45 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)