50NSKV1M4X5.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915633
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50NSKV1M4X5.5 PDF
Type Description
Series:NSKV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.6 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)