50RX3010MT78X11.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915815
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50RX3010MT78X11.5 PDF
Type Description
Series:RX30
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:200 mA @ 100 kHz
Impedance:600 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)