16YXF220MEFC8X11.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915828
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16YXF220MEFC8X11.5 PDF
Type Description
Series:YXF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:400 mA @ 100 kHz
Impedance:250 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)