200MXG1000MEFCSN22X55
VIGOR # :
915872
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
DataSheet
200MXG1000MEFCSN22X55 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.26 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.244" (57.00mm)