315VXR560MEFCSN35X45
VIGOR # :
916044
Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
DataSheet
315VXR560MEFCSN35X45 PDF
Type Description
Series:VXR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.1 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)