25ZLH470MEFCT810X12.5
VIGOR # :
916164
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25ZLH470MEFCT810X12.5 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:731.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.33 A @ 100 kHz
Impedance:39 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)