16PX15000MEFCCT18X35.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916233
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16PX15000MEFCCT18X35.5 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.3805 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)