450HFG1800MBN45X100
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916238
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
450HFG1800MBN45X100 PDF
Type Description
Series:HFG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.512 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):4.016" (102.00mm)