450USC150MEFCSN25X30
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916347
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
450USC150MEFCSN25X30 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.75 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)