25MXC18000MEFCSN25X40
VIGOR # :
916353
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
DataSheet
25MXC18000MEFCSN25X40 PDF
Type Description
Series:MXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.094 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)