50PX2200MEFC16X31.5
VIGOR # :
916355
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50PX2200MEFC16X31.5 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.84 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)