100TXW33MEFC6.3X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916361
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100TXW33MEFC6.3X25 PDF
Type Description
Series:TXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:382 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:910 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)