6.3ML180MEFCT56.3X7
VIGOR # :
916589
Description
CAP ALUM 180UF 20% 6.3V RADIAL
DataSheet
6.3ML180MEFCT56.3X7 PDF
Type Description
Series:ML
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:132 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)