25YXG100MEFC6.3X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916656
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25YXG100MEFC6.3X11 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:340 mA @ 100 kHz
Impedance:220 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)