160BXC220M16X31.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916695
Description
CAP ALUM RAD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
160BXC220M16X31.5 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.067 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.37 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)