385USC390MEFCSN25X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916731
Description
CAP ALUM 390UF 20% 385V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
385USC390MEFCSN25X50 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.856 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)