63MXG4700MEFCSN30X30
VIGOR # :
916754
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
DataSheet
63MXG4700MEFCSN30X30 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.97 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.4155 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)